"Az istenek a nőknek fegyverül adták a szépséget."

Egy honlap azoknak, akiknek fontos a szépség, a harmónia és legfőképp az egészség! Remélem mindenki talál kedvére valót!

A tea eredete

tea_plantation_resize.jpg

A tea eredetéről, a tea felfedezéséről több változat terjedt el. 

Az első szerint Guatama Buddha a kertjében egy vadon nőtt cserje mellett pihent, egy csésze forralt víz is volt keze ügyében, később ha kihűlt, szomját olthassa vele. Egy szellő néhány levelet sodort a cserjéről a csésze vízbe. Guatama nem vette észre. A levél kiázott és egy ízletes frissítő hatású italt talált Buddha a csészéjében. Ennek a történetnek természetesen több változata van, attól függően kivel történt meg. Egy másik szerint, I. e. 2737-ben Shen Nong császár rendeletileg tette kötelezővé a víz fogyasztás előtti fölforralását. Így a változat szerint Shen Nong császárral esett meg a fenti eset. Shen Nong császár a Han-kori (i.e. 221 - i.sz. 220) kínai legendák szerint létezett, aki a földművelés, a növénytermesztés és a gyógynövények ismeretét adta át a népnek. A legrégebbi kínai gyógyszerkönyv Shen Nong: Ben Cao Gang Mu, a Gyógynövények jegyzéke. A könyv 365 gyógyhatású növényről ír, és az addigi tapasztalatok alapján állították össze. Tény, hogy a víz fogyasztás előtti forralása Kínában a legkorábbi időktől elterjedt. A forralásnak a legfőbb célja a fertőzések megelőzése volt. A hagyomány szerint Shen Nong készített először teát tealevélből. A főzetek készítése különböző szárított, vagy friss növényi részekből rendkívül ősi szokás, a világ minden táján. Véletlen vagy nem véletlen, ezt valaki, valamikor kipróbálta a tea növény levelével. A teát Kínában a legkorábbi időkben gyógyszerként itták. Aki teát iszik annak kitisztul az elméje, tisztán és világosan látja a dolgokat, rendszeres fogyasztása meghosszabbítja az életet. Nem csoda, hogy Kína ma is a tea legnagyobb felhasználója. A teázás a kezdeti időkben a szerzetesek kiváltsága volt, később került ki a kolostor falain kívülre, és terjedt el az egyszerű emberek között.



tea1.jpg

A másik változat szerint a bölcs szerzetes, Bodhidharma, Kínai nevén Ta-Mo időszámítás szerint 500 körül Kínába érkezett, hogy terjessze az Isten igéjét. Bodhidharma az idős bölcs, állandóan imádkozott, szemét sem hunyta le. Mikor már négy esztendeje folyamatosan ébren volt, egy este úgy erőt vett rajta a fáradtság, hogy csak egy pillanatra lehunyta a szemét. Hogy ez többet ne történhessen meg levágta szemhéjait, - más források szerint szemöldökét vagy szempilláját – és ledobta a földre. Az ég megjutalmazta az idős szerzetest, és a földre dobott szemhéjaiból egy cserje fakadt. Ez a teacserje.


forrás: Balogh Zoltán, Teák a nagyvilágból  e-book


Teafajták ismertetője

tea3.jpg

Fekete tea

Alacsony hőfokon teljes oxidációval készült tea, mely során a leszüretelt tealeveleket fonnyasztják, sodorják, oxidálják, mely során kialakulnak a szín, aroma- és cserzőanyagok, végül szárítják, osztályozzák és csomagolják. A fekete teának igazából az élvezeti értéke a számottevő. Nagyon sokfajta létezik. Élénkítő hatása valamivel kisebb, mint a zöld teának, mert kevesebb koffein található benne.

A teában levő antioxidánsok neutralizálják a szabad gyököket, amelyek a test sejtjeit károsítják és betegséghez vezetnek. A fekete teának egyéb kedvező hatásai is vannak. Miután a baktériumok növekedését pl. a szájban jelentősen gátolja, ezért fogyasztása kivédheti ez elszaporodó mikrobák által okozott kellemetlen leheletet. Egyúttal a fogon levő plakkokban a baktérium koncentráció növekedését is gátolja, mely fogszuvasodás megelőzéséhez is hozzásegít, melyben a jelentős fluortartalom is segítséget nyújthat.

Elkészítése: 100 C°-os vízzel forrázzuk le a tealeveleket és áztassuk 3-5 percig.

Zöld tea     

green_tea_teafozo.jpg

Ugyanabból az alapcserjéből készül, mint a fekete tea, de a készítése során kimarad az az erjesztési, fonnyasztási folyamat, ami a fekete teákra jellemző. Ez az oka annak, hogy megtartja a zöld színét és az íze sem annyira karakteres, mint a fekete teáké. A különböző teatermesztő területekről eltérő ízű, illatú és színű zöld teák kerülnek forgalomba. A zöld tea jelentős egészségmegőrző hatással bír: antioxidánsokat tartalmaz; EGCG-tartalma miatt rákmegelőző hatású, méregtelenít, megelőzi a fogszuvasodást, lassítja a csontokban a mészlerakódást, valamint erősíti és regenerálja a szívizomzatot. Tartalmaz még flavonoidokat, szaponint, fluort, káliumot, magnéziumot, vasat, B2-, C- és K-vitamint. A zöld teát nem ajánlott tejjel ízesíteni, mert a tejfehérje csökkenti a rákellenes hatást.
A zöld tea az egyik legjobb és legismertebb zsírégető tea. Egyéb létfontosságú egészségmegőrző hatása mellett nagyban serkenti a régóta jelen lévő zsírok lebontását.

Elkészítése: 65-70 C°-os vízzel öntjük le a leveleket és a teára jellemző íz eléréséhez 2-3 perc után leszűrjük.

Fehér tea

Főleg Kínában készítik, csak a legfiatalabb leveleket, majd utána azonnal megszárítják, ügyelve arra, hogy még a legkisebb mértékű oxidáció se lépjen fel. Ezek a teák nagyon jó minőségűek, kis mennyiségben készülnek. Alacsony tein- és csersavtartalmú termékek, magas antioxidáns-, vitamin- és ásványianyag tartalommal. A fehér tea hatékonyan támogatja az egészséges bőr életfunkcióit és regenerálódását, késlelteti a bőr öregedését. Ezért kivonatát nem rég óta a kozmetikai ipar is jelentős alapanyagként használja. Az EGCG tartalma miatt jelentős rákmegelőző hatással bír, valamint serkenti a szervezet zsírégető folyamatait..

Elkészítése: 65-70 C°-os vízzel forrázzuk le a tealeveleket és 8-12 percig áztassuk.

Rooibos tea

A Rooibos tea az egyik legkeresettebb és legértékesebb teakülönlegesség világszerte. Dél-Afrika Cape tartományában honos "vörösbokor" hajtásaiból készül.  Koffeint nem tartalmaz, ezért kitűnő folyadékpótló gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt. A natúr tea kissé édeskés, gyömölcsös zamatának köszönhetően édesítés nélkül is élvezhető, de ízlés szerint ízesíthető is. Ásványi anyagokban (kalcium, mangán, fluor, cink, magnézium, réz) gazdag, cserzőanyag-tartalma alacsony, antioxidáns tulajdonságánál fogva lassítja az élettani öregedést. Különösen javasolt ingerlékenység, fejfájás, alvászavar, álmatlanság, depresszió esetén. Jellegzetes, frissítő íze a fekete teáénál édesebb. Mélyvörös színű.

Elkészítési módja megegyezik a fekete teával.

Gyümölcstea

A gyümölcstea elnevezés az összefogó neve azon italoknak, melyeket a tealevelekhez hasonlóan más növényi levelek, főként gyümölcsdarabok, néha virágszirmok forrázásával és áztatásával állítanak elő. Az igazi gyümölcsteában semmilyen teacserjéből készült alap nem található, így ezek a teák nem tartalmaznak koffeint és csersavat.

tea.jpg

Gyakran használnak fel a készítésük során almát, csipkebogyót, narancshéjat, hibiszkuszt, ananászt, meggyet, barackot, illetve ízesítik különböző természetes aromákkal. Melegen és hidegen is ajánlott fogyasztani.

Elkészítése: 100 C°-os vízzel forrázzuk le a gyümölcsdarabokat (illetve filtert), az áztatási idő pedig 10-15 perc legyen, hogy minél jobban előjöjjenek a gyümölcsök ízei.

Gyógytea

A gyógyteák gyógynövényekből készülnek betegségek megelőzésére vagy az egészség helyreállítására. Ezeknek a teacserjéhez semmi közük, csupán az elkészítés hasonlósága miatt hívjuk teának. Az elkészítés módja szerint háromféle ital készülhet, attól függően, hogy milyen növényi részekből áll. Ez lehet forrázat, főzet, vagy kivonat.

forrás: bioliget.hu




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 2
Heti: 10
Havi: 7
Össz.: 14 525

Látogatottság növelés
Oldal: Amit a teákról tudni érdemes
"Az istenek a nőknek fegyverül adták a szépséget." - © 2008 - 2024 - csoda-tapasz.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »